הצטרפו לאיגרת השבועית

"כל מה שאני עושה היום, מתכתב בדרך זו או אחרת, עם הבסיס הרחב והמוצק שקיבלתי בתיאטרון החדר" (אלון אבוטבול, שחקן ובמאי, בוגר תיאטרון החדר)


המדינה נגד השירה

כנס חירום להצלת השירה: "המדינה נגד השירה" יערך ב-15.12.2011, יום חמישי, מהשעה 17:00 בבית העם, רחוב רוטשילד 69, בתל אביב. בכנס ישתתפו משוררים, משוררות, ואורחים. בואו לתמוך ולהיתמך!

 

בשנים האחרונות נופלות מכות קשות בזו אחר זו על עולם השירה הישראלי: הקרנות המעטות שתמכו בשירה ובכתבי עת, עצרו את תמיכתן; במשרד התרבות, התקציב לספרות ולשירה שהיה מלכתחילה זעום, קוצץ  בכ- 40% בין השנים 2008 ל- 2010 וחלקה של השירה בו מזערי ביותר. רק השבוע הוקפא "המפעל ליוזמות חדשות בספרות העברית"; במועצת הפיס ביטלו בשנת 2011 את כל התמיכה בכתבי עת ובהוצאה לאור של ספרי שירה; הוועדה המייעצת לספרות של קרן רבינוביץ לאמנויות, לא פעלה בשנתיים האחרונות ולא דנה בסיוע להוצאה לאור של ספרי שירה; פרסי ספיר ולנדאו אינם מוכנים להוסיף קטגוריה לשירה. ספרי שירה וכתבי עת לשירה לא משווקים ברשתות הספרים הגדולות, או נדחקים למדפים האחוריים, וזה זמן שהמדינה מתנערת מכל מפעל לטיפוח היצירה הפואטית ומכל יוזמה להנגשתה ולהנחלתה לכלל הציבור. קולם של משוררים ומשוררות אינו נשמע.

 

בעקבות מצב החירום החליטו לפני חודשיים משוררות ומשוררים להתארגן יחד לראשונה ל"מאבק המשוררים" וליזום "חוק שירה" לקידום השירה ויוצריה. המשוררים מכנסים פגישות פתוחות ודמוקרטיות מדי יום ראשון ב 18:00 בבית העם. בין השאר הגיעו לפגישות אורחים כמו ח"כ ניצן הורוביץ ודורון צברי ממאבק יוצרי הקולנוע ותרמו מנסיונם.

 

מטרותינו:

1. טיפוח והעשרה של קהלים לשירה העברית לדורותיה.

2. הרחבת היקף הפרסום של שירה בארץ, וטיפוח תרבות הספר.

3. שיפור תנאי חייהם של משוררים החיים בינינו, ויצירת תנאי התפנות ליצירה.

4. טיפוח יצירת השירה וקריאת השירה בקרב הדור הצעיר.

5. הפצת השירה וקידום ייצוגם של שירים ומשוררים בחו"ל.

הצעד הבא של המאבק הוא "כנס החרום למצב השירה"  ביום ה' ה-15 בדצמבר שיכלול מסיבת עיתונאים ב18:45 של המשוררים, אנשי צוות ההיגוי של המאבק, בנוכחות דפני ליף (שפתחה את המאבק החברתי בעקבות התאבדות של ידידה המשורר). פעילים במאבק יציגו נתונים אודות מצב השירה והמשוררים:  גלעד מאירי (על הצורך בחוק שירה), יובל גלעד (על מצב כתבי העת), אמיר אור (על דו"ח אור למעמד היוצר והיצירה), דיתי רונן (על מדיניות תרבות השירה בישראל), רועי צ'יקי ארד (על נחיצות המאבק) וציפי שחרור (על פסטיבלי השירה).

כנס החירום ייפתח ב-17:00 בהקראת שירה על המאבק ועל מצב המשורר והשירה בשדרות רוטשילד 69 מול בית העם.  משם ניכנס אל בית העם ב-18:00 לדברים על מצב השירה שישתלבו בהקראות שירה קצרות. בין המשוררים המשתתפים: אשר רייך, אגי משעול, ארז ביטון, אמיר אור, רחל חלפי, מאיה בז'רנו, יוסי שריד, טל ניצן, מירון איזקסון, חגית גרוסמן ועוד. עם כל הפתטיות המתבקשת, נוריד את דגל השירה לחצי התורן.

העם דורש צדק פואטי.

לפרטים נוספים באתר המאבק: www.israpoets.org

(העברה: ד"ד דיתי רונן)

-------------- -------------- --------------

ספוקס

טום: במקרה של התקפה גרעינית, הממשלה ומאתים וחמישים בכירים ואנשי מדע, מועברים למקלט גרעיני.

זואי: ומה אם כל האזרחים ימותו בהתקפה הגרעינית?

דני: זה חלומו של כל פוליטיקאי.

(08.12.2011, ספוקס, ביביסי, הטלוויזיה החינוכית)

-------------- -------------- --------------

שוטף פלוס

עם איתי יטוב (בוגר תיאטרון החדר)

בלוג סטירי בוידיאו, מתעדכן אחת לשבוע (כאן)

-------------- -------------- --------------

הטלוויזיה החברתית

סרטונים ומבזקים   

(אהוד שם טוב, 052.5433100)

-------------- -------------- --------------

הירקון 70

מהדורת חדשות שבועית

(הירקון 70)

-------------- -------------- --------------

גרפיטי

עידן האיומים חלף עבר.

בחוץ אתם הנבלות אולי עוד נותנים פקודות,

אבל פה בבית, נכון לרגע זה, הפיקוד בידיים שלי.

זה ברור?

(פאולינה, במחזה "העלמה והמוות")

--------------

ברשותכם, אני מנסה להתמודד עם דמותו של חלאת אדם.

(השחקן במחזה "היטלר")

לאיגרת השבועית של 2011 . 12 . 15